środa, 8 marca 2017

Konik Morski
(czyli Gdzie jest Tato) W dzisiejszych czasach, kiedy role społeczne przypisane do taty i mamy mają się skutecznie zatrzeć, wymieszać, przeniknąć i wyrównać - Eric Carle „napaćkał” taką historię – dając bardzo dobry zaczyn do dyskusji właśnie o tym.

Konik Morski to książka godna uwagi i poświecenia jej czasu co najmniej z czterech powodów. Powód pierwszy: Wydanie. Dzieci będą bardzo zadowolone przewracając solidne kartonowe kartki, a kiedy co jakiś czas podczas tej przygody natrafią na stronę z półprzezroczystym plastikowym okienkiem, na pewno usłyszymy odgłos zdziwienia i radości. 
Powód drugi: Historia. Autor przedstawia nam opowieść, w której śledzimy podróż głównego bohatera (konika morskiego) przez niesamowitości podwodnego świata. Spotyka on na swojej drodze morskie stworzenia - ojców opiekujących się w sposób dość osobliwy swoim potomstwem. Poznajemy na kolejnych kartach zwierzęta, które noszą jajeczka z narybkiem przyklejone do brzuchów, głów, czy trzymające je w paszczy. A też sam Konik nosi w kieszeni na brzuchu „małe” niespodzianki.
 Powód trzeci: Ilustracje. Dla większości z najmłodszych czytelników spotkanie z Konikiem Morskim nie będzie pierwszą przygodą przeżytą w świecie estetyki Erica Carle. Głód jego Gąsienicy podbił książkowe uniwersum i zabarwił również polski świat najmłodszych pasjonatów książek. Wiadomo więc, że powinno być niesamowicie kolorowo, symbolicznie, kolorowo i jeszcze trochę kolorów. I dokładnie tak jest.
 Po czwarte: Tematyka. Książki w których historia (obojętnie czy przedstawiana za pomocą słów czy ilustracji) pozwala nam jako rodzicom nie tylko ją opowiedzieć, ale również wyjść poza nią i porozmawiać z dziećmi w jej kontekście na tematy ważne w sposób swobodny i miły – to prawdziwa radość. Tutaj znajdziecie tej radości naprawdę dużo. 


na półeczce dla malutkiego, odrobinę większego i prawie dużego króliczka | mało tekstu | duże grafiki


Konik morski

tekst i ilustracja | Eric Carle
tłumaczenie | Monika Perzyna
ilość stron | 34
wydawca | Tatarak
okładka | twarda


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP