środa, 15 marca 2017

Lew i ptak
(czyli międzygatunkowa przyjaźń i tęsknota)


Z czytanego dzieciństwa naszych dzieci zapamiętacie (zapewne) te książki, z którymi związane będą ważne wydarzenia, reakcje, pierwsze słowa, pierwsze rozpoznane kształty i postacie. Tą książkę zapamiętacie dlatego, że żadna inna tak pięknie Was i najmłodszych nie poruszy i nie wzruszy.
Marianne Dubuc (to ta pani, która opowiadała nam jak Lusia i przyjaciele jedli podwieczorek) opowiedziała i zilustrowała prostą historię o przyjaźni. O uczuciu jakie rodzi się pomiędzy Lwem i rannym wędrownym Ptakiem. O więzi, wystawionej na próbę czasu, o rozłące i walce z instynktem.
Historia opowiadana naszym dzieciom przez autorkę jest pełna ciepła, nostalgii i tęsknoty. Stosuje ona zasadę minimalizmu w ilości tekstu, przerzucając tym samym odpowiedzialność za narrację opowieści na nas, dorosłych. To my tak naprawdę opowiadamy dzieciom co dzieje się na kolejnych stronach i ilustracjach. Mamy możliwość zadawania pytań, omawiania szczegółów i snucia fabuły.
Prace kanadyjskiej graficzki po raz kolejny zachwycają, zapadają w pamięć i nie pozwalają pozostać obojętnym. Nadmienimy tutaj, że za „Lew i ptak” otrzymała Ona nagrodę Gubernatora Generalnego Kanady w kategorii ilustracja.
Dzięki rysunkom Marine Dubuc mamy okazję pokazać dzieciom jak piękne i wzruszające mogą być "narysowane książki", jak wiele można oczekiwać od obrazkowej literatury i jak wiele może taka forma dać radości i emocji.
Z kolei dzięki prostej, ale przepełnionej głębokimi uczuciami i pragnieniami historii, prowadzonej w dodatku w sposób bardzo powolny i stonowany, mamy okazję zobaczyć, jak nasze dzieci poznają i rozpoznają uczucia z jakimi mierzą się bohaterowie. A najszczęśliwsi z nas będą mieli okazję zobaczyć, jak ich dzieci wczuwają się i empatyzują z ludzkimi zwierzętami - Lwem i Ptakiem.na półeczce dla malutkiego, odrobinę większego i prawie dużego króliczka | bardzo mało tekstu | duże grafikiLew i Ptak

tekst i ilustracja | Marianne Dubuc
wydawca | Łajka
okładka | twarda
rok wydania | 2015
liczba stron | 72
format | 19 x 24 cm

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP