poniedziałek, 25 września 2017

Przyjęcie dla motyli – (czyli po co jest dzidziuś i inne problemy)Najpierw nie mówią nic, tylko płaczą lub nie płaczą -  i to mówi dużo. Potem dochodzi do tego mimika i gestykulacja wsparta dźwiękonaśladowczymi próbami – i to już mówi nam wiele. Potem pierwsze słowa i świat komunikacji werbalnej zaczyna się otwierać. A potem zaczynają mówić i … ma to dużo więcej sensu niż długie i „mądre” wywody dorosłych.

Książkę „Przyjęcie dla Motyli” czyta się jak zbiór przypowiastek haiku, w których znajdziecie odpowiedź na każde pytania. A nawet jeszcze lepiej, bo znajdziecie pytanie na każdą odpowiedź. Do tego ilustracje do pytań i ilustracje do odpowiedzi. Można innymi słowy uznać, że to kompendium, a nawet encyklopedia wiedzy oczywistej i niezbędnej.
Z tą książką jest pewien problem, a w zasadzie kilka, mianowicie:
 po pierwsze: cały czas będziecie się śmiać;
pod drugie: cały czas będziecie wypowiadać zdania w stylu: a pamiętasz jak (tutaj proszę wstawić odpowiednie imię) mówił tak dziwnie na (tutaj proszę wstawić odpowiednią rzecz nazwaną zupełnie inaczej przez człowieka mniejszego)
po trzecie: człowiek mniejszy nie będzie zupełnie rozumiał z czego się śmiejecie – bo dla niego zupełnie normalne będzie to że „Bezsok to słowo, które dobrze znać, kiedy ma się szklankę bez soku".
Ruth Krauss i Maurice Sendak to para autorsko ilustratorska, która już wcześniej popełniła podobną książkę „Dołek jest do kopania” (pisaliśmy o tej książce tutaj). „Przyjęcie dla motyli” to jakby kontynuacja, rozszerzenei i uzupełnienie kwestii (ważnych, znaczących i kluczowych), które nie zmieściły się w poprzednim wydaniu.
Dostaniemy więc tutaj m.in. odpowiedzi na pytania: dlaczego dobrze znać krzykliwe piosenki, czym jest rozwalerek, co się robi, jak urodzi się dziecko, czy kim byliby mama i tata, gdyby nie dziecko.  Czy ta książka jest dla dzieci – jak najbardziej (tylko, że trochę bardziej dla tych ukrytych w nas). 


na półeczce dla odrobinę większych i prawie dużych króliczków | mało tekstu | duże grafiki
Przyjęcie dla motyli


tekst | Ruth Krauss
ilustracje | Maurice Sendak 
wydawca | Dwie Siostry
okładka | twarda
rok wydania | 2016
liczba stron | 48
format | 13 x 16,5 cm


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP