Listopadowe retrospekcje

Listopad jak co roku ciągnie się w nieskończoność niczym mgła na polach. Wszyscy chyba patrząc za okno myślą o przemijaniu i nieuchronnie nadchodzącej zimie. Coraz zimniejsze poranki sprawiają, że zazdroszczę tym, którzy szykują się do zimowego snu, bo sama chętnie owinęłabym się grubą kołdrą i zapadła w letarg...ale nie każdy jest zadowolony z konieczności udania się na zimowy spoczynek. Niektórzy nawet mocno protestują ;)

W listopadzie z zaciekawieniem zajrzałam do wrocławskiego  wydawnictwa Warstwy i znalazłam tam dwie niezwykłe książki. Obie wydane po raz pierwszy czterdzieści lat temu i wznowione niedawno.
"Misie nie chcą spać" autor Ludwik Górski, zilustrował Adam Kilian. Pierwszy raz wydana w 1973 roku. Dwaj mali misiowi bracia wzbraniają się przed pójściem spać, do czego usilnie namawia misiowa mama. Pod jej nieuwagę miśki dają nogę do lasu, bo przecież to nuda tak spać. Z ucieczki tej wynikają ciekawe spotkania i oczywiście przygody, jednak jak to bywa nie tylko w niedźwiedzim świecie, szczęśliwy powrót do mamy jest nieunikniony. Przyjemny tekst w sam raz na dobranoc dla kilkulatka, ale mój ogromny jak niedźwiedzica zachwyt budzą grafiki Adama Kiliana. 
Utrzymane w rudościach, brązach i zgaszonych zieleniach obrazy przenoszą czytelnika w sam środek listopadowego lasu. Pan Adam Kilian, wielokrotnie nagradzany nie tylko ilustrator i grafik, ale przede wszystkim scenograf, stworzył ilustracje oszczędne ale doskonale oddające klimat jesiennej przyrody udającej się na spoczynek. Piękne wrażenia estetyczne gwarantowane.

Drugie arcyciekawe wznowienie to "Zwierzydełka", wydane po raz pierwszy  również 40 lat temu, autorstwa Roberta Stillera, ilustracje Daniel Mróz. Jest to zbiór niedługich rymowanek o zwierzętach, a raczej jak wskazuje tytuł - zwierzydełkach. Mamy tu między innymi miłego mięczaka i dziwną kaczkę....surrealistyczny charakter wierszy doskonale oddają wspaniałe grafiki Daniela Mroza, występujący na okładce żabo-tygrys zadziwia i zachwyca. A dalej jest jeszcze dziwniej i jeszcze ciekawiej.

"Zwierzydełka" otrzymały wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii  Najpiękniejsza Książka Roku 2016.


Jola - Mama Trójki
 


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP